کرسی آزاد اندیشی « ولایت فقیه »

شناسه خبر : 22211

1394/09/24

تعداد بازدید : 185

کرسی آزاد اندیشی « ولایت فقیه »
برگزاری کرسی آزاد اندیشی « ولایت فقیه » در مدرسه علمیه حضرت رقیه (سلام الله علیها) برگزار گردید.

حجت الاسلام منصوری و اکرم خزاعی به ترتیب اساتید ارائه کننده بحث و داور بودند. طلاب مدرسه نیز در این نشست به عنوان استاد منتقد به ایفای نقش پرداختند .

منصوری ، استاد ارائه کننده بحث اظهار کرد: ولی فقیه دارای شخصیت حقیقی و شخصیت حقوقی است یعنی ولایت فقیه ولایت تشریعی دارد .

وی اظهار کرد: ولایت فقیه بعضی از حرام ها را به لحاظ مصلحت اسلام و مسلمین بر می دارد و این به معنای تغییر احکام اولیه نیست بلکه منظور احکام ثانویه است که برای رفع عسر، حرج و سختی  آن را تغییر می دهد و این ولایت تشریعی ولی فقیه است .

طلاب که اساتید منتقد این کرسی آزاد اندیشی بودند به طرح پرسش هایی از قبیل با وجود مراجع تقلید دیگر نیازی به ولایت فقیه داریم ؟ مراجع تقلید هم مجتهدین جامع الشرایط هستند یعنی علم ،عدالت، تقوی و سایر شرایط را دارند ؟ و غیره پرداختند .

اکرم خزاعی نیز به عنوان استاد داور اظهار کرد: آیات متعددی در قرآن کریم وجود دارد که در بحث اثبات ولایت فقیه می توان از آنها استفاده نمود گرچه اصطلاح فقیه در این آیات به صراحت بیان نشده مثل آیه 59 سوره نساء به بحث اولی الامر می پردازد .

وی افزود : برای اداره جامعه اسلامی و استمرار امر امامت و جهت پیاده شدن قانون الهی در جامعه نیاز به مجری قانون داریم و اطاعت از ولی فقیه واجب می باشد.